O našej levanduli s certifikátom…   

sme sa rozhodli napísať pár dôležitých informácií.

Keď sme v roku 2014 začínali so včelárením, diskutovali sme, ako pripraviť čo najlepšie okolité prostredie pre včely. Tak, aby naše včely medonosné, ale aj včielky samotárky mali čo najlepšiu pastvu ideálnu na zber včelieho peľu a nektáru po celé mesiace a týždne v období ich celoročného rozvoja.

Ako jednu z medziplodín sme sa rozhodli za levanduľu.

Sami sme si pár rokov rozmnožovali levanduľu a vysadili na jedno včelie stanovisko. Na včelnicu kde máme najväčšie množstvo včelích kolónií (včelstiev).

Po 2-3 rokoch nám z malinkých sadeníc vyrástli nádherné levanduľové kry s bohatými kvetmi plných včiel, motýľov, čmeľov a iného hmyzu.

Takáto rôznorodosť kvetnej pastvy prospieva fantasticky na zdravotný stav našich včiel. Samozrejme výborný zdravotný stav včelstva sa prejaví na kvalitných včelích produktoch.

A O TO NÁM IDE! Ponúkať našim zákazníkom len ten najlepší včelí med, včelí peľ. A všetky ostatné produkty spojené s našimi včelami a aj levanduľou.

Levanduľové súkvetie po dosiahnutí špičky svojej krásy sme do minulého roku 2022 len zbierali a sušili.  Sušenie prebiehalo riadenou kontrolou tepla, vlhkosti a svetla v sušiarni, aby si zachovali čo najlepšie vlastnosti. Z týchto vysušených a vyčistených kvetov ďalej v našej handmade dielni vznikajú krásne a zdravé darčeky. Ako sú levanduľové vrecúška, levanduľové srdiečka rôznych druhov, atď.

Od tohto roku 2023 sme sa rozhodli dať určitú časť levanduľovej produkcie spracovať v certifikovanej zahraničnej spoločnosti zaoberajúcej sa spracovaním bylín a premeniť ju na levanduľový esenciálny – éterický olej  a levanduľový hydrolát – levanduľovú vodu v BIO kvalite.

A výsledok? Fantastický! Všetky ostatné detaily o výťažkoch z našej levandule prezradíme neskôr… 🙂