Veľmi stručne a polopatisticky: Čo to ten MEDÍK vlastne je?

Všetko sa to začína pri kvetoch a ich nektáre, prípadne pri medovici na listoch a ihličí stromov. Sladkú tekutinu prinášajú lietavky do úľa v medovom vačku. Lietavka tekutinu odovzdá robotnici, ktorá ju výlučkami hltanových žliaz obohatí o enzýmy, vitamíny a minerálne látky. Takýmto nezrelým medom robotnica naplní bunky plástov. Na to, aby med dozrel do dokonalosti, robotnice mávajú krídlami a tak vytvarajú v úli suchý vzduch. Až keď voda v mede po odparení klesne pod 18%, je bunka v pláste uzatvorená včelou, včelím voskom, v žargóne včelára = zaviečkovaná. V tejto fáze je med zrelý a prichádzame na rad my, včelári a med vytáčame.

Keby sme sa trošku detailnejšie pozreli na zloženie medu, musím zvýrazniť, že obsahuje zdraviu prospešné látky. Bráni rozvoju baktérií a plesní. Má antibakteriálne účinky, urýchluje hojenie a chráni pred infekciou, napríklad pri malých ranách našich ochutnávačov 😊. Spolu s enzýmami, minerálmi, vitamínmi, aminokyselinami, antioxidantmi, vodou, peľom, neoddelitelnou súčasťou sú cukry. Preto opatrne a nezjesť celú flašku denne 😊! Obsahuje z väčšej časti jednoduché cukry glukózu (hroznový cukor) a fruktózu (ovocný cukor). Tieto cukry sa dostávajú priamo k bunkám v tele a spôsobujú ich okamžitú regeneráciu a dodávajú im energiu. U nás doma med úplne vytlačil biely cukor a iné sladidlá z kuchyne. Ale je to stále cukor a preto „Všetko s mierou.“.

Strašne radi náš med ochutnávame, porovnávame farby, voniame, s citom ho balíme a s radosťou Vám ho dodávame. Želáme aj Vám, aby ste si vychutnali jeho chuť a vôňu.

Ďakujeme za priazeň.

Zopár zaujímavostí, ktoré nás na mede a jeho majistroch kuchároch vždy ohromujú:

Aby sme si mohli dať lyžčku medu, pracuje na nej celé obdobie 4 až 7 včiel.
Pohár nášho medu 550g = 80 000km = 2-x a niečo okolo zeme (+/-)

2 Comments

 • Publikované 25. marca 2021 19:23 od ilytewboul 0Páči sa mi

  Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?

 • Publikované 28. marca 2021 0:02 od Danielnom 0Páči sa mi

  Hello,

  New music 2021 https://0daymusic.org/premium.php
  Italo-Dance, Psy-Trance, House, Hardstyle, Pop, Rock, Rap, Jazz, Metal…

  Best Regards,
  0day MP3s

Pridajte svoj komentár