Čo to ten VČELÍ MED vlastne je?
Veľmi stručne a polopatisticky:
Všetko sa to začína pri kvetoch a ich nektáre, prípadne pri medovici na listoch a ihličí stromov. Sladkú tekutinu prinášajú včely lietavky do úľa v medovom vačku. Lietavka tekutinu odovzdá robotnici, ktorá ju výlučkami hltanových žliaz obohatí o enzýmy, vitamíny a minerálne látky. Takýmto nezrelým medom robotnica naplní bunky plástov. Na to, aby včelí med dozrel do dokonalosti, robotnice mávajú krídlami a tak vytvárajú v úli suchý vzduch. Až keď voda v mede po odparení klesne pod 18%, je bunka v pláste uzatvorená včelou, včelím voskom, v žargóne včelára = zaviečkovaná. V tejto fáze je med zrelý a prichádzame na rad my, včelári a dozretý včelí med vytáčame.
Keby sme sa trošku detailnejšie pozreli na zloženie včelieho medu, musíme zvýrazniť, že obsahuje zdraviu prospešné látky. Bráni rozvoju baktérií a plesní. Má antibakteriálne účinky, urýchľuje hojenie a chráni pred infekciou, napríklad pri malých ranách našich ochutnávačov (naše deti) 😊. Spolu s enzýmami, minerálmi, vitamínmi, aminokyselinami, antioxidantmi, vodou, peľom, neoddeliteľnou súčasťou sú cukry. Preto opatrne a nezjesť celý pohár medu denne 😊! Obsahuje z väčšej časti jednoduché cukry glukózu (hroznový cukor) a fruktózu (ovocný cukor). Tieto cukry sa dostávajú priamo k bunkám v tele a spôsobujú ich okamžitú regeneráciu a dodávajú im energiu. U nás doma med úplne vytlačil biely cukor a iné sladidlá z kuchyne. Ale je to stále cukor a preto „Všetko s mierou“.
Strašne radi náš med ochutnávame, porovnávame farby, voniame, s citom ho balíme a s radosťou Vám ho dodávame. Želáme aj Vám, aby ste si vychutnali jeho chuť a vôňu.
Ďakujeme za priazeň.
Zopár zaujímavostí, ktoré nás na mede a jeho majstroch kuchároch vždy ohromujú:
Aby sme si mohli dať lyžičku medu, pracuje na nej celé obdobie 4 až 7 včiel.
Pohár nášho medu 550g = 80 000km = 2-x a niečo okolo zeme (+/-)